اتحادیه اروپا، ترکیه را به تحریم تهدید کرد

به گزارش وبلاگ ساعت مچی، رهبران اتحادیه اروپا به ترکیه هشدار دادند که در صورت ادامه حفاری دریایی در منطقه مورد ادعای قبرس، آنکارا را تحریم خواهند کرد.

اتحادیه اروپا، ترکیه را به تحریم تهدید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اتحادیه اروپا در بیانیه پایانی خود در نشست شب گذشته (پنج شنبه) در بروکسل، با انتقاد شدید از اقدام ترکیه برای حفاری دریایی در نزدیکی جزیره قبرس، آنکارا را در مورد اقدامات تنبیهی و تحریم هشدار داد.

به نوشته روسیا الیوم، کشورهایی اروپایی در این نشست، با غیر قانونی خواندن حفاری ترکیه اعلام کردند: متأسفانه ترکیه به خواسته های متعدد اتحادیه اروپا برای توقف این اقدامات، پاسخی نداده است.

آن ها همچنین گفتند که اتحادیه اروپا از نزدیک تحولات مربوطه را پیگیری می نماید و کاملا در کنار قبرس مصمم به پاسخ مناسبی به ترکیه است. هفته گذشته نیز اعضای این اتحادیه از کمیساریای اروپایی و دفتر اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواستند تا بدون فوت وقت اقدامات مناسبی علیه ترکیه اتخاذ نمایند.

در پاسخ به این تهدیدات فاتح دونماز وزیر انرژی ترکیه روز گذشته (پنج شنبه) در حالی که در بر روی عرصه کشتی حفاری یافوز در بندر دیلوواسی صحبت می کرد، گفت که ترکیه بدون وقفه به عملیات حفاری ادامه می دهد و این حق قانونی ترکیه است. کشتی حفاری یافوز قرار است در ابتدای ژوئیه پیش رو به کشتی فاتح که ماه پیش به نزدیکی سواحل قبرس اعزام شده بود، بپیوندد.

نیروهای امنیتی ترکیه در کنار کشتی حفاری یافوز در ساحل دیلوواسی

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در ششم ژوئن گذشته گفت که واشنگتن با نگرانی عمیقی اهداف اعلامی ترکیه در مورد شروع حفاری دریایی در منطقه مورد ادعای قبرس را دنبال می نماید. متیو پالمر معاون وزارت خارجه آمریکا نیز در گفت و گو با خبرگزاری رسمی قبرس گفته است که آمریکا به شدت از حق قبرس در بهره برداری و توسعه منابع هیدروکربنی خود حمایت می نماید.(جزئیات بیشتر)

ترکیه سال گذشته نیز از ایجاد یک پایگاه دریایی در بخش شمالی جزیره قبرس اطلاع داد که با محکومیت شدید کشورهای غربی همراه شد. این اقدام با افزایش بحران میان ترکیه و یونان همراه بود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اتحادیه اروپا، ترکیه را به تحریم تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا، ترکیه را به تحریم تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید