از ساحل برزیل تا چهارباغ

مدتی پیش مدیر واحد طراحی و معماری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان گفته بود چهارباغ، ساحل برزیل نیست که هندسی طراحی گردیده باشد، در حالی که برزیل هیچ ساحلی با طراحی هندسی ندارد.

از ساحل برزیل تا چهارباغ

به گزارش خبرنگاران، مدیر واحد طراحی و معماری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان در میز گردی با عنوان آنالیز منظر تاریخی اصفهان، در واکنش به انتقاد خبرنگار خبرنگاران مبنی بر نبود هندسه در طراح های موجود در چهارباغ عباسی با لحنی تند گفته بود اینجا ساحل برزیل نیست که از هندسه استفاده کنیم.

علی محمد معطری، با اشاره به یک ساحل در برزیل که در کفسازی از اشکال هندسی استفاده نموده است گفته بود آن ها هویت ندارند و با این طرح کوشش نموده اند به ساحل با اشکال هندسی هویت ببخشند و چهارباغ نیازی به هندسه ندارد چرا که خود هویت دارد.

خبرگزاری ایمنا- متعلق به شهرداری اصفهان اظهارات مدیر واحد طراحی و معماری سازمان نوسازی و بهسازی را اینگونه منتشر کرد که وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا هیچ هندسه ای در بدنه و کف سازی چهارباغ وجود ندارد؟ گفت: اینجا سواحل برزیل نیست که در بافت تاریخی اشکال هندسه به کار ببریم.

مطالعات خبرگزاری خبرنگاران در این رابطه نشان می دهد هیچ ساحلی در برزیل که در کفسازی یا بدنه آن از اشکال هندسی استفاده گردیده باشد وجود ندارد.

معطری در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرنگاران درباره جزییات ساحلی که با چهارباغ عباسی مقایسه نموده بود گفت: رسانه ها اشتباه نوشته اند ساحل برزیل را با چهارباغ مقایسه نکردیم. دوباره ننویسید مقایسه نموده اند. منظور این بود که ساحل برزیل هویت ندارد و از اشکال هندسی استفاده می نماید تا هویت ایجاد کند.

وی ادامه داد: اما چهارباغ عباسی خود هویت دارد و سازمان بهسازی و نوسازی طراحی انجام نمی دهد و هرچه بوده را بازسازی می کنیم. متاسفانه دوستان در رسانه متوجه نمی شوند و چیزهای دیگری می نویسند. رسانه ها اشتباه نوشته اند. هندسه ایرانی در معماری ایرانی نمود پیدا می نماید. البته هندسه در کفسازی ایرانی هرگز وجود نداشته.

مدیر واحد طراحی و معماری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان ادامه می دهد: متاسفانه دوستان متوجه نمی شوند و اشتباه می نویسند. اوج هندسه ایرانی در پل نمود پیدا می نماید. مثلا پل خواجو پر از هندسه است اما در کف آن هیچ عنصر هندسی وجود ندارد. لطفا این را دوستان درست بنویسند.

معطری نام ساحلی که در برزیل به عنوان طرحی با اشکال هندسی مثال زده بود را به خاطر نداشت اما با توضیحاتی مبنی بر اینکه طرح موج گونه ای در این پروژه استفاده گردیده است به نظر می رسد منظور ساحی کوپاکابانا (Copacabana) در نزدیکی ریودوژانیرو بوده است.

احمد منتظر- از پایه گذاران دانشگاه هنر اصفهان، استاد بازنشسته دانشگاه، رییس سابق میراث فرهنگی استان اصفهان و از پژوهشگران معماری و مرمت به خبرنگار خبرنگاران می گوید: کفسازی چهارباغ هندسه قابل قبولی ندارد و منظور از هندسه استفاده از اشکال هندسی نیست.

وی ادامه می دهد: منظور از هندسه در کفسازی چهارباغ، مهندسی، طراحی حساب گردیده و منظمی است که بتواند چشم نوازی نموده و بافت مناسبی را در چهارباغ عباسی ایجاد کند. معماری ایرانی به هندسه در نما، پلان، بدنه، سقف و کف اهمیت می دهد اما این هندسه و مهندسی در هر بخش به یک شیوه نمود پیدا می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از ساحل برزیل تا چهارباغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ساحل برزیل تا چهارباغ"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید