تصاویر پنت هاوسی که ایران شناس آمریکایی خلق کرد │توصیه باستان شناس آمریکایی به رضا شاه

اتاق بیلیارد پنت هاوس هتل فِرمونت سانفرانسیسکو به شیوه معماری ایرانی طراحی شده است. این پنت هاوس را ایران شناس معروف آمریکایی آرتور آپهم پوپ ساخته است.

تصاویر پنت هاوسی که ایران شناس آمریکایی خلق کرد │توصیه باستان شناس آمریکایی به رضا شاه

خبرنگاران : هتل فِرمونت سانفرانسیسکو که نامش را از سناتور گراهام فر (1831 تا 1894) می گیرد، سال 1906 تقریبا رو به اتمام بود اما زلزله ویرانگر سال 1906 شهر سانفرانسیسکوی آمریکا به برخی از طبقات این هتل به شدت آسیب زد و به همین علت افتتاح آن تا سال 1907 به تعویق افتاد.

قیمت اتاق های این هتل بسیار لوکس 111 ساله از شبی 409 دلار برای اتاق های مالی شروع می گردد تا به پنت هاوس آن برسد.

این پنت هاوس سراسر طبقه هشتم ساختمان اصلی تاریخی هتل فرمونت سانفرانسیسکو را در بر گرفته است. این سوییت پنت هاوس 558 مترمربعی لوکس را باستان شناس و تاریخ شناس هنر آرتور آپهم پوپ (1881-1969) ساخته است که به عنوان یکی از ایران شناسان بزرگ اوایل قرن بیستم شناخته می گردد.

پوپ اوایل دهه 20 قرن گذشته میلادی به رضاشاه توصیه کرد که مسجد شیخ لطف الله اصفهان را مرمت کلی کند.

آرتور آپهم پوپ و همسرش در طول حیات نمایشگاه های زیادی در معرفی آثار هنری ایرانی در دنیا برپا کردند که از آن جمله می توان به برگزاری نمایشگاه شش هزار سال هنر پارسی در نیویورک در سال 1940 اشاره نمود و در آن 2 هزار و 800 شیء باستانی ایرانی را به نمایش گذاشت. معروفترین اثر پوپ کتاب آنالیز هنر پارسی است که انتشارات دانشگاه آکسفورد در سال 1939 در قالب 6 جلد منتشر کرد.

هنر ایرانی به همین علت در طراحی جای جای این پنت هاوس به وضوح نمایان است. اما چشمگیرترین طراحی مبتنی بر هنر ایرانی در این سوییت، اتاق بیلیارد آن است.

این پنت هاوس میزبان دامنه وسیعی از برنامه ها از جشن های عروسی تا نشست های بسیار مهم است و آمادگی پذیرایی شام برای 60 یا 150 نفر را دارد.

منبع: چمدان

به "تصاویر پنت هاوسی که ایران شناس آمریکایی خلق کرد │توصیه باستان شناس آمریکایی به رضا شاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر پنت هاوسی که ایران شناس آمریکایی خلق کرد │توصیه باستان شناس آمریکایی به رضا شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید