تلویزیون، حد فاصل هزاردستان علی حاتمی با سریال های امروز

بهزاد فراهانی در نشست سریال دلدار با مقایسه سریال های قدیمی تلویزیون از جمله سریال هزار دستان زنده یاد علی حاتمی و سریال هایی که امروزه در تلویزیون ساخته می شوند، عنوان کرد: اگر درام نو در تلویزیون نیست و فقیرانه به حضیض کشیده شده است نقش اصلی آن را مدیران تلویزیون ایفا می نمایند.

تلویزیون، حد فاصل هزاردستان علی حاتمی با سریال های امروز

به گزارش خبرنگاران، نشست سریال رمضانی دلدار با حضور عوامل و بازیگران این مجموعه در اداره کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما برگزار گردید.

نوید محمودی، سوگل خلیق، بهزاد فراهانی، حسام محمودی، شادی مختاری، نیما رئیسی، مهران نائل، آزیتا ایرایی، علیرضا آرا و محمد حسین رمضانی از جمله عوامل این مجموعه بودند که در این نشست حضور داشتند.

نوید محمودی در ابتدای این نشست در واکنش به خشونت در سریال های تلویزیونی و نوع خشونتی که در آثار تلویزیونی و سینمایی وجود دارد اظهار کرد: شما در تلویزیون نمی توانید آن خشونتی که در سینما هست را نشان دهید. باید حواستان در تلویزیون به همه چیز باشد. به عنوان مثال اگر خدای ننموده به کودکی تجاوز می گردد تلویزیون نباید آن را مطرح کند چرا که قبح آن ریخته می گردد. در ارتباط با سریال های تلویزیونی نیز باید گفت خیلی از بچه های امروز را نمی گردد خواباند و سریال دید چرا که این فرهنگ هم جا نیفتاده است که بچه ها ساعت 8 شب بخوابند. به همین دلیل باید سریال دلدار را به شکلی به ثمر می رساندیم چرا که همه بیننده هستند.

محمودی گفت: من و برادرم جمشید همواره وقتی می خواهیم بازیگری را برای یک فیلم یا سریال را انتخاب کنیم به شرایطی که الان مخاطب چه بازیگری را می پسندد بازیگر انتخاب نمی کنیم. بازیگری که بهتر می تواند کار کند را انتخاب می کنیم و بازیگران این سریال در نوع خود و ایفای نقش ها بهترین بازیگران بودند.

این کارگردان با اشاره به نوع پرداختن به روابط دختر و پسری در سریال دلدار و اینکه چه بستری داشته است اظهار کرد: ما در جامعه ای زندگی می کنیم که خیلی از چیزهایی که نشان می دهیم وجود دارد اما سعی کردیم بگوییم که اگر دختر و پسرها روابطی با هم دارند که از عرف ما به دور است، تنها کاری که کردیم این است که اگر خانواده این رابطه را نمی پذیرد و دختر و پسر وارد رابطه می شوند حتماً به خانواده اطلاع بدهند و کار ما در دلدار در چارچوب این نکته بوده است.

بهزاد فراهانی هم در بخشی از این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر کش دار بودن قصه دلدار، با اعتقاد به اینکه او هم نسبت به سریال دلدار نقد داشته است، گفت: دوستان واقع نگر باشند و بوی پایشان را گردن پوتینشان نیندازند، ما همه می دانیم حد فاصل هزار دستان علی حاتمی تا الان، تلویزیون است که مشکل دارد. بودجه ای که باید به درستی خرج نمایند نمی نمایند. نمی دانم این بودجه ها را کجا خرج می نمایند.

این بازیگر پیشکسوت سپس گفت: اگر درام نو در تلویزیون نیست و فقیرانه به حضیض کشیده شده است نقش اصلی آن را مدیران ایفا می نمایند. معلوم است که نقش هزاردستان علی حاتمی یکه بوده است. این معنی اش این نیست که من همه سریال های تلویزیون را رد می کنم.

این بازیگر پیشکسوت با انتقاد از دستمزدهای میلیاردی بعضی بازیگران گفت: این تضاد تقصیر ما نیست بلکه ندانم کاری مدیریت جامعه است. بسیار فرق است بین سریال گرگ ها تا سریال هایی که امروز می بینیم.

بهزاد فراهانی در ادامه این نشست با اشاره به اینکه از قدیمی ترین اعضای تلویزیون است، در عین حال گفت که از تلویزیون دلگیر است. او گفت: صداو سیما درست عمل نمی نماید، چراکه خیلی جاها خرج می نماید و خیلی جاها هم که باید خرج نمی نماید در حالی که رسانه ملی باید دلسوز باشد.

فراهانی با بیان اینکه دلدار، کار شریفی بود، اظهار کرد: همانطور که قدیمی ترین عضو هستم، همانقدر هم از تلویزیون دلگیر هستم. دلدار برای من کار شریفی بود و زمانی که وارد تیم دلدار شدم متوجه شدم همگی صاحب دانش در حیطه سریال سازی هستند.

ایرایی نویسنده سریال دلدار نیز گفت: من تجربه نگارش فیلمنامه مناسبتی نداشتم و می توانم بگوییم این بهترین فیلمنامه ای بود که نوشتم. حدود 9 ماه برای نوشتن فیلمنامه دل دار وقت گذاشتم و از نتیجه فیلمنامه بدست آمده راضی بودم. در طول کار از جانب کارگردان حذف متن و سانسور از طرف نداشتیم اما در بخش هایی از کار تغییر قصه داشتیم.

در ادامه، محمودی - کارگردان سریال دلدار - با اشاره به کلیشه ای بودن داستان بعضی سریال ها در تلویزیون، اظهار کرد: شاید این اولین باری بود که در یک سریال می بینید که یک فرد به کما رفته فوت شد و صدا و سیما در این باره هیچ دخالتی نداشت و تذکری نگرفتیم.

او در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر کش دار بودن قصه دلدار، شرح داد: برای اولین بار است که این نقد را نسبت به این مجموعه می شنوم اما باید بگویم شما برای اینکه قصه ای را آغاز کنید به موقعیت ها احتیاج دارید. ما در این سریال سعی کردیم آدم ها و روابط شأن را طوری روایت کنیم که بیش از 30 قسمت نگردد. شما هر سریالی که در هر جای جهان ببینید قابل خلاصه شدن هستند.

همچنین، مهران نائل از بازیگران این سریال نیز گفت: در این سریال به همه شخصیت ها پرداخته شده بود و این موضوع اوج قدرت دل دار بود. من دو سکانس برای انتها بندی به خاطر معذوریت هایی که داشتیم نوشتم و این به نظرم نقطه قوت کار با برادران محمودی بود.

نیما رئیسی نیز در ادامه نشست گفت: به هدف دلخواه رسیدن همواره با هر کارگردانی اتفاق نمی افتد. امیدوارم کارگردانان دیگر مثل برادران محمودی منش حرف شنوی را داشته باشند. بازیگری که با برادران محمودی و این گروه کار کند بد عادت می گردد، چراکه حرفه ای هستند. من دل دار را دوست داشتم.

شادی مختاری بازیگری که با سریال دلدار در سریال رمضانی حضور داشت، گفت: ممنون از برادران محمودی که به من اعتماد کردند. امیدوارم تجربه همکاری دوباره با آنها را داشته باشم.

محمودی در بخش دیگری از این نشست یادآور شد: در این سریال سعی کردیم ارزش گفت وگو را نشان دهیم. موردی که هیچکدام از نقدنویس ها و خبرنگاران به آن نپرداختند. ما در این سریال خواستیم بگوییم اعضای خانواده ای که از هم دلگیر هستید با هم حرف بزنید. داستان این سریال از زمانی خوب پیش رفت که کاراکتر سامان صحبت کرد. ای کاش تأثیری در زمینه ارزش گفت و گو و معاشرت روی مخاطب گذاشته باشیم. من به تیم جدید عادت ندارم و از آن مربی هایی هستم که به ترکیب برنده دست نمی زنم. اگر باز هم سریالی بسازم با همین گروه کار خواهم کرد. در حال حاضر نیز پیشنهاد ساخت یک سریال بسیار جدی را داشتم و امیدوارم سال 1400 درباره این کار جدی باهم گفت و گو کنیم.

سوگل خلیق نیز با بیان اینکه با کاراکتر نقشی که ایفا نموده است همزاد پنداری نموده است، نسبت به تصنعی بودن بعضی دیالوگ های این مجموعه انتقاداتی را بیان کرد.

علیرضا آرا نیز در انتها این نشست اظهار کرد: بازیگران وقتی با این گروه بازی می نمایند بد عادت می شوند و ما در کارهای بعدی حتماً دچار مشکل می شویم. البته نقش من در این سریال کوتاه بود و حسرت این نقش کوتاه را داشتم اما بسیار از کار و گروه لذت بردم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تلویزیون، حد فاصل هزاردستان علی حاتمی با سریال های امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلویزیون، حد فاصل هزاردستان علی حاتمی با سریال های امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید