برگزاری نشست باستان شناسان آذربایجان غربی با موضوع آنالیز نتایج کاوش های محوطه تاریخی کانی سیب

جلسه گفتگو باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی با موضوع آنالیز نتایج حاصل از کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی کانی سیب پیرانشهر برگزار گردید.

برگزاری نشست باستان شناسان آذربایجان غربی با موضوع آنالیز نتایج کاوش های محوطه تاریخی کانی سیب

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی استان در این نشست گفت: جا دارد نتایج حاصله از این پژوهش ها برای جامعه علمی استان منتشر گردد و در این خصوص در مجامع علمی و دانشگاهی استان گفتگو تخصصی بعمل آید.

او ادامه داد: این پژوهش ها از زوایای مختلف حائز اهمیت است و مناسب هفته پژوهش، فرصت خوبی است تا دستاوردهای چنین تحقیقاتی در شکلهای مختلف برای علاقه مندان و پژوهشگران ارائه گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: ضروری است پی گیر باشیم تا با همکاری پژوهشکده باستان شناسی کشور ، همایش علمی را در این خصوص برگزار کنیم.

او در خاتمه گفت: باید در طول سال نشست ها و گفتگوهای علمی و پژوهشی اینچنین بیشتری بین باستان شناسان انجام گیرد و با ارتباط گیری و به اشتراک گذاشتن تجربیات و تحقیقات خود، در بیشتر اهداف پژوهشی این اداره کل و حفظ و صیانت از مواریث فرهنگی استان سهم بیشتری داشته باشیم.

همچنین در این نشست، معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی به انجام کاوشهای باستان شناسی فراگیرتر اشاره نمود و گفت: برای دست یابی به نتایج جامع تر سعی گردد از این پس در انجام پژوهش ها و کاوشهای باستانشناسی ، متخصصان حوزه های دیگر علمی از جمله، دیرین شناس ، گیاه شناس ، مردم شناس و مرمتگر آثار و ... حضور داشته باشند.

از دوسال پیش همزمان با آغاز پروژه ملی احداث سد کانی سیب در راستا رودخانه زاب کوچک شهرستان پیرانشهر ، طرح مطالعه و نجات بخشی تپه ها و محوطه های تاریخی واقع در مجاورت این رودخانه نیز از سوی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی در دستور کار نهاده شد.

منبع: میراث آریا

به "برگزاری نشست باستان شناسان آذربایجان غربی با موضوع آنالیز نتایج کاوش های محوطه تاریخی کانی سیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست باستان شناسان آذربایجان غربی با موضوع آنالیز نتایج کاوش های محوطه تاریخی کانی سیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید