تابستانه تئاتر در نظرآباد

فرزاد عسگری- البرز - خبرنگار: معمولا در فصل تابستان خانواده ها برای پر کردن اوقات فراغت فرزندانشان اقدام به ثبت نام آنها در کلاس های پرورشی و هنری می نمایند تا از دوران تعطیلات به نحو احسن استفاده نموده باشند.

تابستانه تئاتر در نظرآباد

این روزها طرح تابستانه های تئاتر از ایده تا اجرا با همکاری انجمن هنرهای تجسمی و اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان نظرآباد در حال برگزاری است. هدف این طرح ترویج هنر تئاتر بین مردم و پرورش استعدادهای جوان در این حوزه است. آموزش اصول اولیه و سپس اجرای عمومی از دیگر اهداف این حرکت فرهنگی است.

  • کمبود کلاس های هنری در شهرستان

یکی از والدین نظرآبادی که فرزندش را برای ثبت نام در این دوره ها آورده می گوید: طبع کلاس های هنری نسبت به بقیه حوزه های آموزشی لطیف تر است؛ بنابراین شور و اشتیاق جوانان و نوجوانان برای حضور در این کلاس ها نیز بیشتر است. فضای مناسبی که در محیط های هنری ایجاد می گردد، روح و روان جوانان را صیقل می دهد. علاوه بر اینها نکات زیادی برای آموختن در این کلاس ها وجود دارد که فرزندان ما می توانند از آنها بهره ببرند.

مریم حاجی زاده ادامه می دهد: دخترم به بازیگری و حضور در تلویزیون علاقه بسیاری داشت، به همین دلیل پیگیر چنین کلاس هایی در شهرستان بودم، اما چیزی دستگیرم نمی شد تا این که با تابستانه های تئاتر آشنا شدم. این کلاس ها می تواند مقدمه ای برای شروع فعالیت دخترم باشد تا بتواند در حرفه ای که به آن علاقه مند است، فعالیت کند. امیدوارم این فعالیت های هنری به طور مستمر در نظرآباد پیگیری گردد تا استعداد جوانان مستعد این منطقه به هدر نرود.

  • لزوم برگزاری کلاس در شهرستان ها

رئیس انجمن تئاتر شهرستان نظرآباد با تاکید بر اهمیت اشاعه فرهنگ و هنر بین مردم می گوید: هدف این فعالیت در ابتدا آشنا کردن مردم شهرستان با هنر غریب تئاتر است. در گام بعدی این حرکت، قصد داریم استعدادهای برتر این حوزه را در شهرستان کشف کنیم تا بتوانیم زمینه ترقی آنها را ایجاد کنیم. به همین منظور در تابستانه تئاتر سال جاری نظرآباد کلاس های کارگردانی تئاتر، نمایشنامه نویسی، نقالی و بازیگری در 2 سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار می گردد. برای تدریس همه این دوره ها از اساتید معتبر شهرستانی که در زمینه های هنری فعال هستند، بهره می بریم.

جواد رنجبر با اشاره به روند اجرایی این دوره ها می افزاید: نخستین گام در این دوره ها آموزش مقدمات و پیش نیازهای تئاتر است. سپس تحلیل نمایشنامه های مهم برای هنرجویان انجام می گردد تا بیشتر با این هنر آشنا شده و درک بهتری در خصوص آن پیدا نمایند. در سرانجام نیز با انتخاب یک متن، به تمرین برای اجرای زنده خواهند پرداخت. هدف نهایی ما رسیدن به یک اجرای جامع و استاندارد روی صحنه است، به همین دلیل نیز این دوره از ایده تا اجرا نامگذاری شده است. تمام کلاس ها در یک پلاتوی تئاتر برگزار می گردد تا هنرجویان علاوه بر آموزش اصول اولیه، به جو صحنه و شرایط اجرای عمومی نیز عادت نمایند.

وی با تاکید بر برگزاری چنین کلاس هایی در شهرستان ها ادامه می دهد: آموزش تئاتر برای علاقه مندانی که میل به سوی این حرفه هنری دارند امری لازم و لازم است، زیرا با آگاهی و شناخت کافی می توان شرایط مساعد کار را فراهم کرد. رنجبر عنوان می نماید: تصمیم ما در شورای انجمن نمایش برای ایجاد نسل جدید تئاتر، بر آموزش صحیح و اصولی راسخ است تا هنرجویان پس از گذراندن دوره های مقدماتی و پیشرفته، تسلط بر تکنیک ها و فنون اجرا و آشنایی با شرایط کار در دنیای هنر بتوانند جذب بدنه در حال کار شوند و دوران کاری و نمایشی را شروع نمایند. اگرچه ما همواره به علاقه مندان توصیه می کنیم که تحصیلات آکادمیک را جدی گرفته و حتما رشته تئاتر را در دانشگاه های معتبر دنبال نمایند، اما با این حال امیدوارم با برگزاری این دوره ها بتوانیم به فراهم کردن شرایط اجرای عمومی در شهرستان، از نیروهای جوان آموزش دیده بهره مند شویم.

  • استقبال از تابستانه های تئاتر

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نظرآباد در این رابطه می گوید: تنها فرهنگسرای نظرآباد متعلق به مردم و قشر هنرمند جامعه است، بنابراین ما تمام کوشش خود را برای برگزاری دوره های آموزشی مفید در این مجموعه برای جوانان به کار خواهیم بست و امیدواریم ماحصل همکاری اداره ارشاد و انجمن های هنری شهرستان، تربیت و پرورش هنرمندان بزرگ باشد.

مریم مقدم ادامه می دهد: مردم شهرستان نظرآباد ظرفیت بالایی در زمینه های هنری دارند، به طوری که وقتی در دوره های قبل استقبال مردم را دیدیم، با مشورت اساتید تصمیم به تمدید این دوره ها گرفتیم. هنرجویانی که این دوره ها را می گذرانند برای ایفای نقش در تئاترهای شهرستانی و استانی انتخاب می شوند. درخشش جوانان نظرآبادی در این حوزه تاکنون قابل قبول بوده است و 6 اثر نمایشی در بخش های تئاتر صحنه ای، تئاتر خیابانی و نمایشنامه از نظرآباد در جشنواره ملی فانوس پذیرفته شده است. وی همچنین می افزاید: 2 تئاتر صحنه ای هق هق های پنهانی و بوی باروت و 2 تئاتر خیابانی اینجا تا ابدیت و دیگه خبری نیست در بخش نمایشنامه، همچنین 2 اثر بی امان به سوی تو و چگونه باور کنم جنگ... در این جشنواره معتبر پذیرفته شده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "تابستانه تئاتر در نظرآباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستانه تئاتر در نظرآباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید