تنش های آبی علت خشک شدن درختان پارک چیتگر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینکه تنش های آبی سبب شده است که مشکلاتی برای درختان پارک چیتگر به وجود بیاید گفت: میزان تاثیر حفر تونل شهدای غزه از زیر پارک بر خشک شدن درختان این پارک هنوز از نظر علمی آنالیز نشده است.

تنش های آبی علت خشک شدن درختان پارک چیتگر

علی کیان در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد: برای اظهار نظر درباره میزان تاثیر حفر تونل شهدای غزه از زیر پارک چیتگر بر خشک شدن درختان این پارک باید آنالیز های دقیقی صورت بگیرد.

با بیان اینکه کاج تهران گونه غالب پارک چیتگر است، اظهار کرد: بر اساس آنالیز های منابع طبیعی بیشتر مشکل درختان پارک به دلیل کاهش منابع آبی در سال های اخیر است. در گذشته بارندگی ها به صورت منظم طی سال پخش می شد اما درسال های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی بارش ها نامنظم شده است و بر حیات درختان و پوشش گیاهی تاثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: از دیگر عواملی که سبب آسیب رسیدن به درختان پارک چیتگر شده است می توان به بهره برداری بی رویه از چاه های زیرزمینی اشاره نمود. افت سفره های آب زیرزمینی باعث نرسیدن آب به پوشش جنگلی می گردد و هر چه آب کمتری به درختان برسد درختان بیشتر خشک می شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینکه مسئولیت مدیریت، توسعه و بهره برداری اصولی، حفظ و احیای پوشش گیاهی و درختان در محدوده پارک چیتگر با شهرداری تهران است، گفت: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ناظر بر فعالیت شهرداری در این محدوده است همچنین اداره منابع طبیعی استان تهران مکاتباتی را با شهرداری در این زمینه انجام داده است.

وی در ادامه اظهار کرد: زمانی که تنش آبی برای درختان و جنگل ها به وجود می آید ممکن است که آفات و بیماری ها نیز به درختان حمله نمایند و درخت را خشک نمایند. هنگامی که منابع آبی محدود می گردد هزینه آبیاری و مراقبت از پوشش گیاهی نیز بیشتر می گردد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران توضیح داد: شهرداری تهران با توجه به منابع محدود خود ممکن است که برای تامین آب و نگهداری درختان مشکلاتی داشته باشد با این وجود سازمان جنگل ها پیگیر وضعیت درختان در این پارک است.

کیان در خاتمه با بیان اینکه از شهرداری تهران خواسته ایم که طرح های خود برای حفظ درختان و پوشش گیاهی به ما ارائه دهند، گفت: شهرداری برای این کار مشاور گرفته و در حال طراحی برخی برنامه ها برای حفظ پوشش گیاهی است. ما نیز به عنوان دستگاه ناظر بر این برنامه ها و اجرای آن ها نظارت داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تنش های آبی علت خشک شدن درختان پارک چیتگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش های آبی علت خشک شدن درختان پارک چیتگر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید