از تهران یک ساعت و نیمه به رشت خواهید رسید

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، راه آهن رشت - کاسپین، رشت - بندر انزلی و رشت - آستارا را از موضوعات مهم زیربنایی گیلان دانست و توضیح داد: با راه اندازی قطار گردشگری گیلان سالانه هزار مسافر از گیلان بازدید می نمایند که آورده مالی دارد و با فاصله 1.5 ساعته تهران - رشت نیز صنعت گردشگری گیلان تقویت می گردد.

از تهران یک ساعت و نیمه به رشت خواهید رسید

به گزارش خبرنگاران، محمدباقر نوبخت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان از پرداخت اعتبار تملک اراضی راه آهن انزلی و آستارا اطلاع داد و با اشاره به اینکه راه آهن گیلان را جزو پروژه های اقتصاد مقاومتی است، توضیح داد: راه آهن گیلان بین المللی است و کریدور شمال - جنوب را تکمیل می نماید. بندرعباس بندر تحریمی هست، اما بندر چابهار غیر تحریمی بوده و اقیانوسی است لذا باید خیلی زود کریدور را تکمیل کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: تخصیص مرحله نخست اعتبارات سدهای لاستیکی گیلان نیز صورت گرفته است.

وی، محور منجیل - رودبار را یکی از مسائل مهم زیربنایی گیلان دانست و گفت: بدون تکمیل این راستا آزادراه قزوین - رشت بی فایده است، زیرا همین امسال شاهد ترافیک 35 کیلومتری بودیم که همه تبلیغات ما برای توسعه گردشگری گیلان را زیر سوال می برد.

وی بیان اینکه در این جلسه برنامه توسعه استان تدوین می گردد، اظهار کرد: دستگاه ها باید بدانند در طول سال برای پیگیری توسعه استان چه وظایفی دارند.

وی با بیان اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی تبدیل به یک سلسه برنامه و هر کدام از برنامه ها تبدیل به طرح و هر طرح تبدیل به پروژه می گردد، گفت: هدف از برگزاری این جلسه اجرای پروژه های سال 98 است و دستگاه ها باید بدانند در حوزه های خدمات، صنعت، کشاورزی و دانش بنیان چقدر سهم دارند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از برگزاری فصلی جلسات اقتصاد مقاومتی در استان اطلاع داد و اضافه نمود: از مدیران دستگاه ها می خواهیم درباره روند پیشرفت پروژه های مرتبط گزارش ارائه دهند، زیرا اگر فقط به گفتن مسائل بسنده کنیم و کاری از پیش نبریم، هیچ اتفاق توسعه ای در کشور نخواهد افتاد.

معاون رئیس جمهور از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواست طی هفته آینده اقدام به ابلاغ پروژه های اقتصاد مقاومتی مصوب سال 98 کند و متذکر شد: دولت دوازدهم به نیمه راه رسیده و اگر این ایام را به راحتی سپری کنیم خیلی زود از دست می رود، اما اگر برنامه داشته باشیم و بار سنگین را بر دوش بکشیم می توانیم از لحظه لحظه های این دو سال استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی فقط مربوط به اعتبارات دولتی نیست، گفت: مخاطب ما بخش های غیر دولتی نیز هستند و باید بیش از پیش بین دولت و بخش خصوصی ارتباط برقرار کنیم. در این راستا همه مدیران عامل بانک ها جهت پرداخت تسهیلات اقتصادی به گیلان اعلام آمادگی نموده اند.

نوبخت از ایجاد 26 هزار شغل برای جوانان گیلان در سال 98 اطلاع داد و اضافه نمود: 900 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در گیلان در قالب هشت برنامه در امسال تخصیص یافته که تاکنون 20 درصد این اعتبار به وزارتخانه ها پرداخت شده است لذا می خواهیم این 20 درصد را به گیلان اختصاص دهیم تا در آن هشت برنامه هزینه کند.

نوبخت، توقف عمده پروژه های گیلان را به خاطر مسائل زیربنایی دانست و یادآور شد: مسئله پسماند استان های شاقتصادی نیز با بهره گیری از نظرات شخصیت های اجرایی برجسته کشور در حال پیگیری است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، از کاهش دو درصدی نرخ بیکاری گیلان نسبت به کشور اطلاع داد و گفت: البته هنوز هزاران جوان بیکار داریم که باید مشکل اشتغال آنان را حل کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از تهران یک ساعت و نیمه به رشت خواهید رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تهران یک ساعت و نیمه به رشت خواهید رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید