7 محصول استراتژیک و فناورانه رونمایی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم رونمایی از این 7 محصول فناورانه اعلام کرد: امروز شاهد رونمایی بخش کوچکی از همکاری های معاونت علمی و وزارت بهداشت هستیم که با نمایش این محصولات ارائه شد. معاونت علمی به صورت جدی در حوزه بهداشت، تجهیزات بهداشتی و دارو مشغول فعالیت است. به گونه ای که سال گذشته بیشترین اعتبارات را به توسعه فناوری های این حوزه تعلق دادیم.

7 محصول استراتژیک و فناورانه رونمایی شد

وی اضافه نمود: همچنین رقم قابل توجهی با بستن قرار داد برای فراوری محصولات دارویی و داروهای جدید در حوزه بیوتکنولوژی و شیمیایی اختصاص یافت.

ستاری ادامه داد: شرکت های دانش بنیان که بسیاری از آنها نوپا هستند با فعالیت خود آینده این حوزه را تضمین می نمایند تا با ورود محصولات فناورانه آنها به جامعه زندگی تک تک افراد بهبود و ارتقا یابد. همچنین اشتغالزایی که به واسطه فعالیت این شرکت ها ایجاد می گردد قابل توجه است.

محصولات رونمایی شده به توضیح زیر است؛

دستگاه رادیولوژی دیجیتال، دستگاه اتوکلاو سریع رومیزی، دستگاه لامپ نوری مرئی میکروب کشی، دستگاه فشار هوایی مثبت 2 سطح بای پپ، پست فراوری هیدروکسی آپاتید کربناته نانو ساختار، ماده اولیه دارویی سیتاگلیپتین و هلیوم مایع محصولاتی هستند که در این مراسم رونمایی شدند.

با فراوری این محصولات کوشش محققان و فناوران ایرانی به بار نشست و این محصولات پیشرفته ایران ساخت در حوزه بهداشت سلامت پس از فراوری وارد بازار شده اند.

این 7 محصول شامل هلیوم مایع دستگاه MRI، پنل روشنایی و ضد عفونی نماینده ایمن برای انسان، اکسیژن ساز بای پپ، رادیولوژی دیجیتال، نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانو ساختار، دستگاه اتوکلاو FLASH22 و ماده موثره داروی سیتاگلیپتین است.

هلیوم مایع دستگاه MRI که نقش خنک نماینده این دستگاه را ایفا می نماید برای اولین بار در ایران توسط گروه صنعتی شهید عارفی سازمان توسعه منابع انرژی توان ایران فراوری شده و با فراوری آن، ایران چهارمین کشور فراوری نماینده این مایع در جهان به حساب می آید.

پنل روشنایی و ضد عفونی نماینده ایمن برای انسان مدل ناهید دارای گواهینامه ثبت اختراع است و کاربردهایی مانند روشنایی محیط کار و بیمارستان، ضد عفونی نماینده سطوح و هوا و ایمنی برای چشم و پوستنوزادان، اطفال و بزرگسالان دارد. این محصول توسط شرکت دانش بنیان صمصام شید فراوری شده است.

اکسیژن ساز بای پپ یکی از محصولات شرکت دانش بنیان زیست تجهیز دانش پویا است که کم مصرف ترین و کم جا ترین اکسیژن ساز 5 لیتر در دقیقه ایرانی موجود در بازار است که 290 وات برق مصرف می نماید.

دستگاه رادیولوژی دیجیتال به عنوان اولین دستگاه فراوری مستقل شده ایرانی توسط شرکت دانش بنیان شیماپرتو ساخته شده که در داخل کشور طراحی و فراوری شده و به جز 3 قطعه، تمام قطعات آن ایرانی است این محصول علاوه بر اخذ استاتداردهای ملی و بین المللی، تا چند ماه آینده گواهینامه CEاروپا را اخذ می نماید. ظرفیت فراوری این محصول، 150 دستگاه در سال است و قیمت آن نسبت به مشابه خارجی 30 درصد کمتر است.

دستگاه اتوکلاو FLASH22 محصول شرکت دانش بنیان ایفا فراز آوینا است که دارای صفحه نمایش لمسی، سیکل فوق سریع در 6 دقیقه، سیستمPLC و مانیتورینگ جهت کنترل دما و فشار به صورت اتوماتیک است و قابلیت اتصال USB جهت ذخیره سازی اطلاعات، قابلیت جابجایی آسان و مصرف برق فوق العاده کم را دارد.

نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار توسط شرکت دانش بنیان پردیس پژوهش فناوران یزد (آپاتک) است که به دلیل سازگاری زیستی، زیست فعالی و قابلیت اطمینان کاربردی در بدن، به طور گسترده برای کاربردهای پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و آرایشی بهداشتی استفاده می گردد.

ماده موثره داروی ضد دیابت سیتاگلیپتین که تا پیش از این به کشور وارد می شد، بدون انتقال فنی و به صورت بومی توسط شرکت دانش بنیان حکیم فرایند شیمی ساخته شده است و ظرفیت فراوری آن 3 تن در سال و جوابگوی احتیاج کشور و 7 شرکت فراوری نماینده این دارو است.

با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر بهداشت؛ هفت محصول استراتژیک حوزه بهداشت و سلامت با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "7 محصول استراتژیک و فناورانه رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 محصول استراتژیک و فناورانه رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید